elif poyrazoglu

ELİF POYRAZOĞLU

ELİF BALE, DANS VE MÜZİK MERKEZİ; Eylül 2019’da hayata geçti. Milli Eğitim Bakanlığı Sertifika Programı onaylı okulumuzun Sanat Danışmanlığı’nı Devlet Opera ve Balesi Baş Dansçısı ELİF POYRAZOĞLU yürütmektedir.

Ankara Devlet Konservatuarı’ndan 1983 yılında mezun olan Elif Poyrazoğlu, aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde dans etmeye başladı. 1986 yılında tüm Almanya’yı kapsayan yabancı ve Türk dansçılardan oluşan bir turne grubuna katılıp solist dansçı olarak çalıştı. 1989 yılında sahneye konan Kuğu Gölü balesinde Odette ve Odil rollerini alarak ilk defa baş dansçı olarak dans etti ve sanat yaşamı süresince baş balerin olarak görevini sürdürdü. RUSYA, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve FRANSA’da yapılan Dünya bale yarışmalarına katıldı. Türkiye ve yurtdışında yapılan birçok bale festivalinde dans etti. Azerbaycan Devlet Balesi’nden misafir sanatçı olarak davet alıp Kuğu Gölü balesinde Odette ve Odil rollerinde başarıyla temsil etti.

Türk ve Yabancı birçok koreografla çalıştı.

Dans Ettiği Bazı Eserler:

Kuğu Gölü, La Bayadere, Don quichotte, Giselle, Uyuyan Güzel, Üç Silahşörler, La Corser, Beethoven 7. Senfoni, Anna Karenina, Carmina Burana, Entre Dos Aquas, İnsancık, Yoz Döngü, Kamelyalı Kadın vb birçok eserde baş dansçı olarak görev aldı.


Yurt içi ve Yurt dışında birçok temsilde baş dansçı olarak görev alan Elif Poyrazoğlu, Balkan Bale Festivali kapsamında Varna’da Concerto Barocco, Hırvatistan Dubrovnik, ayrıca Almanya’da Ulm, Hannover, Stuttgart olmak üzere 7 şehirde Senfonilerle Dans, Hollanda’da Paquita gibi önemli eserlerde baş dansçı olarak görev almıştır.

1999 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin açılmasıyla, Antalya’ya yerleşen Elif Poyrazoğlu dans hayatına burada devam etti; ilerleyen zamanlarda Antalya Devlet Tiyatrosu’na ve operasına koreografiler yaptı. Aynı zamanda devlet balesinde repetitörlüğe ve kalsik bale ders hocalığına başladı. 2004-2006 sezonunda Antalya Devlet Balesi Baş Koreograflığı görevine getirildi. Baş koreograflığı süresinde Fındıkkıran, Carmina Burana, Bolero, Entre Dos Aquas balelerini sahneye koydu. Ayrıca; Antalya Devlet Operası’na Aşk İksiri, My Fair Lady, Bremen Mızıkacıları gibi operaların koreografilerini yaptı.

2006 yılında Ankara’ya dönüp Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde hocalığa ve repetitörlüğe devam etti. Bu görevleri devam ederken 2012-2014 yılları arasında Baş Koreograflık görevi yaptı.